O Chýni
V těsném sousedství Prahy, mezi Hostivicí a Rudnou, se od dávných časů rozkládá ves Chýně.
Kdy přesně vznikla, nevíme. První historický záznam o Chýni pochází z roku 1273. Chýně je obklopena převážně zemědělskou krajinou, lesních porostů zde najdeme poskromnu. Západně od Chýně pramení Litovický potok, který ještě v katastru obce protéká rybníky Bašta a Strahovským a pokračuje dále do přírodní památky Hostivické rybníky, aby se po téměř 22 kilometrech (už přejmenován na Šárecký) spojil s Vltavou. A právě krajina kolem Litovického potoka je cílem intenzivní obnovy a rekultivace a zve k příjemným procházkám. Tekutiny možno doplnit v restauraci Pivovarská krčma, sousedním Pivovarském dvoře s prvním minipivovarem v Čechách či v originálně vyzdobeném hostinci U Hamouzů v těsném sousedství františkánského kláštera Hájek.
Přestože v Chýni během budování socialismu působilo známé JZD, obec do roku 1990 neměla vybudovány ani inženýrské sítě. Tlaková kanalizace, ČOV, a plynofikace byly realizovány až koncem 90. let minulého století. V roce 2004 schválilo zastupitelstvo také územní plán., který odstartoval masivní rozvoj obce.
Strategická poloha předurčuje Chýni k rychlému rozvoji. Blízkost dálnic D5, rychlostních silnic R6 (karlovarské), R7 (slánské) či R1 (pražský okruh) zajišťuje vynikající dopravní dostupnost. Chýni obchází i železniční trať 122 se dvěma vlakovými zastávkami Chýně a Chýně-jih, otevřenými v roce 2014. Autobusové spojení na metro B-Zličín a metro A-Motol zajišťují linky 347 a 358.
Blízkost hlavního města, výborná dopravní dostupnost a nejčistější ovzduší v okolí Prahy jsou hlavními faktory rychlého rozvoje Chýně. O bydlení v Chýni je veliký zájem - v obci v současnosti staví několik developerů i individuální stavbaři. Vedení obce intenzivně pracuje i na dalším zlepšení občanské vybavenosti – zpevnění komunikací, rozšíření školky a vybudování nové školy. Přestože se Chýně rychle mění v městečko, zachovává si výhody klidného bydlení na vsi a řada místních spolků zde pořádá mnoho zajímavých akcí, jimiž udržuje staré a zakládá nové tradice.
Strategická poloha předurčila Chýni k rychlému rozvoji. Věděli jste o nás, že:
• Chýně je jedinou obcí toho jména v České republice i na světě?
• V letech 2004–2019 byla nejrychleji rostoucí obcí v ČR, co do počtu obyvatel? (Počítáno ročními přírůstky.)
• Chýně je s věkovým průměrem obyvatelstva 31,4 let jednou z 10 nejmladších obcí v ČR? (k 1. 1. 2021)
• Chýně má dvakrát vyšší podíl vysokoškolsky vzdělaných obyvatel, než je průměr v ČR (25 % obyvatel nad 15 let má VŠ, v ČR 12,3 %)